سامانه‌ شناسه‌ی پژوهشگر

شناسه ی پژوهشگر

شناسه ی پژوهشگر ، یک جامعه پژوهشی ،علمی ، جهانی و چند رشته ای با شاخص های ارزشمند برای تعیین هویت و اطلاعات محققان فراهم می آورد. با اختصاص یک شناسه واحد به هر پژوهشگر، ریسرچر آیدی به طور کاملا مشخص هر محقق را با کارهای منتشر شده اش مرتبط می نماید و با استاندارد سازی و مشخص نمودن نام نویسندگان ،جستجوی اطلاعات مربوط به آنها را ساده تر می نماید و در خیلی از موارد از مشابه کاری یا تکراری بودن پژوهش ها جلوگیری می کند .

ریسرچ آیدی نویسندگان را قادر می سازد تا :

مربوط به خود اخذ نمایند و نتایج تحقیقات خود را منتشر نمایند. به طور اتواتیک تعداد ارجاعات را بروزرسانی نمایند. ماتریس ارجاعات برای رسم نمودارهای کارهای تحقیقی خود را ایجاد نمایند. همکاران تحقیقاتی و مشاهده کنندگان آثار خود را شناسایی نمایند.

در سال های اخیر در ایران کدهایی از جمله کد ملی برای شناسایی افراد و کد املاک برای شناسایی املاک صادر می شود ولی در حوزه علمی پژوهشی کاری انجام نشده است و ضرورت آن به شدت حس می شود.

همچنین اختصاص شناسه پژوهشگر برای محققان ایرانی باعث شناسایی و ایجاد ارتباط بین پژوهشگران ایرانی خارج از کشور و پژوهشگران داخلی خواهد بود که در گسترش و به اشتراک گذاری منابع علمی نقش مهمی دارد و همه پژوهشگران یک آی دی منحصر به فرد خواهند داشت که می توانند آن را در اختیار دانشگاه یا پژوهشگاه مدنظر قرار دهند که کلیه تولیدات علمی آنها را به صورت یکپارچه رصد کند. همچنین لزوم اجباری بودن وارد کردن شناسه پژوهشگران برای چاپ مقالات آن ها در همه مجلات ایران یکی از دستاوردهای این سامانه می باشد . شناسایی و در دست داشتن آمار پژوهشگران ایرانی داخل و خارج کشور در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی و ایجاد ارتباط بین آنها از دیگر مزایای این سرویس می باشد.

نظرات برای این پست بسته شده است.