سامانه همانندجو

شرکت سبوی دانش پارسیان

– همانندجو سامانه‎ای است که نوشته‌های علمی را از جهت اصالت بررسی می‌کند. – همانندجو، بخش هایی از یک نوشته را که از منابع دیگر برداشت شده اند، نمایش می‌دهد – همانندجو، نشانی نوشته‌های مرجع را نمایش می‌دهد و در صورت مجاز بودن به نمایش آنها، متن آنها را نیز نمایش می‌دهد. – همانندجو در میلیاردها صفحه‌ی اینترنتی و دهها میلیون صفحه از منابع علمی داخلی، نوشته‌های همانند را بازیابی می‌کند. – همانندجو ویژگی‌های نوشتارهای فارسی را می‎شناسد و به هنگام بازیابی آنها را به کار می‌بندد. – همانندجو ابزاری در دست استادان محترم دانشگاه‎هاست. استادانی که مایلند دانشجویان‌شان با کار اصیل، دانش خود را افزایش دهند. – همانندجو دستیاری است برای استادان محترمی که حقوق سایر نویسندگان و پژوهشگران را همچون حقوق خود محترم می‌شمارند. – همانندجو به استادان، امکان ایجاد کلاس‌های مجازی را می‌دهد. – همانندجو با امکان تعریف تکالیف مختلف برای دانشجویان امکان دسته‌بندی نوشته‌های ارسال شده را در قالب کلاس و تکالیف آن، برای استادان فراهم می‌آورد. – همانندجو ابزاری در دست ناشران است. ناشرانی که به دنبال چاپ و انتشار کارهای اصیل اند. – همانندجو ابزاری در دست هیات‌های داوری همایش‌هاست تا کارهای اصیل را از کارهای غیر اصیل تشخیص دهند. – با همانندجو، کپی کردن مطالب بدون دادن ارجاع، غیر ممکن می‌شود.

▀سامانه «همانندجو» با پشتوانه متن کامل و در حال افزایش ده‌ها هزار عنوان از تازه‌ترین پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و دیگر مدارک علمی در پاسخ به خواست جامعه‌ علمی کشور برای بهبود اخلاق علمی و حمایت از مالکیت فکری و معنوی و هم‌چنین پیش‌گیری از بدرفتاری‌های علمی راه‌اندازی شده است. همانندجویی در نوشتار پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و دیگر مدارک علمی، گامی در کمک به نگه‌داشت حقوق پدیدآوران و گسترش علم و فناوری و زمینه‌سازی برای دسترسی آزاد همگان به اطلاعات است. «همانندجو» با جست‌وجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و دیگر مدارک علمی در ایرانداک و همچنین در وب، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه‌ی همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد.

بر پایه آیین‌نامه شماره ١٩۵٩٢٩/و تاریخ ۶/۹/۱۳۹۵، کاربرد همانندجو پیش از تصویب پیشنهاده و همچنین دفاع از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، یا موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، یا فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری الزامی است. برای کاربست این سامانه، استادان گرامی با معرفی مؤسسه‌ها به عضویت این سامانه در می‌آیند و از آن پس می‌توانند پس از ورود به سامانه، نوشته‌های دانشجویان خود را بارگذاری و نتیجه همانندجویی را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنند. افزون بر این، استادان می‌توانند دانشجویان خود را به این سامانه معرفی کنند و نتیجه همانندجویی مدارکی را که آنها بارگذاری می‌کنند، ببینند.

«همانندجو» برای نشریه‌ها و همایش‌ها و همچنین ناشران کتاب‌های علمی نیز به کار می‌رود و ناشران و برگزارکنندگان می‌توانند با عضویت در این سامانه، همه گونه مدرک علمی را همانندجویی کنند و از درستی مالکیت فکری آنها آسودگی یابند. «همانندجو» با مشارکت شرکت سبوی دانش پارسیان طراحی و راه‌اندازی شده است.شعار:

نظرات برای این پست بسته شده است.