شناسه‌ی پژوهشگر

شناسه ی پژوهشگر ، یک جامعه پژوهشی ،علمی ، جهانی و چند رشته ای با شاخص های ارزشمند برای تعیین هویت و اطلاعات محققان فراهم می آورد. با اختصاص  یک شناسه واحد به هر پژوهشگر، ریسرچر آیدی به طور کاملا مشخص هر محقق را با کارهای منتشر شده اش مرتبط می نماید و با استاندارد سازی و مشخص نمودن نام نویسندگان ،جستجوی اطلاعات مربوط به آنها را ساده تر می نماید و در خیلی از موارد از مشابه کاری یا تکراری بودن پژوهش ها جلوگیری می کند .

ریسرچ آیدی نویسندگان را قادر می سازد تا :

  • URL مربوط به خود اخذ نمایند و نتایج تحقیقات خود را منتشر نمایند.
  • به طور اتواتیک تعداد ارجاعات را بروزرسانی نمایند.
  • ماتریس ارجاعات برای رسم نمودارهای کارهای تحقیقی خود را ایجاد نمایند.
  • همکاران تحقیقاتی و مشاهده کنندگان آثار خود را شناسایی نمایند.

در سال های اخیر در ایران کدهایی از جمله کد ملی برای شناسایی افراد و کد املاک برای شناسایی املاک صادر می شود ولی در حوزه علمی پژوهشی کاری انجام نشده است و ضرورت آن به شدت حس می شود.

همچنین اختصاص شناسه پژوهشگر برای محققان ایرانی باعث شناسایی و ایجاد ارتباط بین پژوهشگران ایرانی خارج از کشور و پژوهشگران داخلی خواهد بود که در گسترش و به اشتراک گذاری منابع علمی نقش مهمی دارد و همه پژوهشگران یک آی دی منحصر به فرد خواهند داشت که می توانند آن را در اختیار دانشگاه یا پژوهشگاه مدنظر قرار دهند که کلیه تولیدات علمی آنها را به صورت یکپارچه رصد کند. همچنین لزوم اجباری بودن وارد کردن شناسه پژوهشگران برای چاپ مقالات آن ها در همه مجلات ایران یکی از دستاوردهای این سامانه می باشد . شناسایی و در دست داشتن آمار پژوهشگران ایرانی داخل و خارج کشور در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی و ایجاد ارتباط بین آنها از دیگر مزایای این سرویس می باشد.

آموزش مجازی

مدیریت آموزش سبوتک، با انگیزه ارائه خدمات آموزشی ارزان، سریع ، زنده ، بدون محدودیت و فراگیر به دانشجویان، اعضای هیئت علمی، مدیران و كارشناسان كتابخانه‌ها و مراكز اطلاع‌رسانی و فنّاوری اطلاعات، انجمن‌های علمی و سازمان‌های مرتبط و تمامی علاقه مندان، سامانه ی آموزش مجازی را راه اندازی کرد . با توجّه به اساسنامه این شرکت یكی از وظایف مرتبط با توسعه منابع انسانی، پاسخ‌گویی به بخشی از نیاز‌های پژوهشی و آموزشی كشور در حوزه علوم اطلاعات و فنّاوری اطلاعات است. لذا با بهره‌مندی از اساتید مجرب حوزه‌‌های مربوطه، به طراحی دوره‌های جدید آموزش مجازی بر مبنای نیازهای آموزشی كه از طرف سازمانها و دانشپذیران گرامی مورد تقاضا قرارگرفته است اقدام شد و هم اکنون به یکی از قطب های آموزش مجازی در کشور تبدیل شده است .

ورود به سامانه آموزش

پیشینه پژوهش

بسیاری از پژوهش‌های دانشگاهی در پايان‌نامه‌ها و رساله‌ها انجام می‌شوند و بخشی از مقاله‌های علمی نیز دستاورد همین پژوهش‌ها هستند. آسانی دست‌یابی به اين منابع کلیدی و کاربست دستاوردهای آنها در فرایند پژوهش برای پژوهشگران و در چرخه‌ی توليد برای صنعت کشور بسيار ارزشمند است. سامانه‌ی پیشینه‌ی پژوهش برای خدمت به نظام علمی کشور راه‌اندازی شده است و به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران کمک می‌کند تا از پیشینه‌ی کار خود، به‌ویژه در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های انجام شده در کشور آگاهی یابند و از کار دوباره پرهیز کنند و با منابع موجود درباره‌ی پژوهش خود نیز آشنا شوند.

ورود به سامانه پیشینه پژوهش

سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت)

سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) پیوندگاهی است میان درخواست‌کنندگان و عرضه‌کنندگان پژوهش کشور که افزایش بهره‌وری ملی را با شبکه‌سازی میان نیازها و پژوهش‌ها پی‌می‌گیرد. این سامانه در گام نخست، پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند. این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضة پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود. سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند که محور و موضوع پژوهش، تأمین منابع مالی، خدمات مشاوره، تأمین تجهیزات و سخت‌افزار، تأمین اطلاعات و مانند آنها را در بر دارد. از سوی دیگر، دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌توانند توانمندی‌ها و گرایش‌های پژوهشی خود را به همراه حمایت‌هایی که برای پی‌گیری آنها نیاز دارند، به آگاهی سازمان‌ها برسانند. «ساعت» نیازها و حمایت‌های سازمان‌ها را از پژوهش به آگاهی همگان می‌رساند و از سوی دیگر، با معرفی پژوهشگران به سازمان‌ها، همکاری‌های بلندمدت را میان آنها ساده می‌سازد. در این سامانه، سازمان‌ها می‌توانند به جست‌وجوی پژوهشگران بپردازند و با پیشینه و کارنامة علمی و همچنین پیشنهادیه‌های ایشان آشنا شوند. پژوهشگران نیز می‌توانند با جست‌وجوی فراخوان‌های سازمان‌ها به نیازهای پژوهشی و حمایت‌های آنان پی برند. افزون بر این، »ساعت» سازمان‌ها و پژوهشگران را به شکل خودکار نیز به یکدیگر پیوند می‌دهد.

ورود به سامانه ساعت پژوهش

سامانه همانندجو

همانندجویی در نوشتار پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، گامی در کمک به نگه‌داشت حقوق پدیدآوران و گسترش علم و فناوری و زمینه‌سازی برای دسترسی آزاد همگان به اطلاعات است. «همانندجو» با جست‌وجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌های موجود در ایرانداک، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه‌ی همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد. کاربران گرامی پس از ورود به سامانه، می‌توانند نوشته‌های خود را بارگذاری و نتیجه‌ی همانندجویی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنند.

ورود به سامانه همانندجو